درباره مسابقه ساختمان آینده

با ساختمان آینده بیشتر آشنا شوید

ساختمان آینده، ساختمانی است که فناوری‌ها و رویکردهای نوظهور در حوزه ساخت‌وساز در طراحی و احداث آن به کار گرفته شده باشد. فناوری‌ها و رویکردهای اصلی در نخستین دوره مسابقه، معماری، سازه (مباحث مربوط به بهینه سازی و مقاوم به زلزله)، انرژی و تاسیسات (با تمرکز بر کاهش اتلاف انرژی و بازچرخانی آب)، هوشمندسازی (بهره‌گیری از IOT و فناوری‌های مشابه) هستند. در قالب این مدل، فناوری‌ها و مصالح نوینی در ساختمان‌ها به کار گرفته خواهند شد. هدف از این برنامه کمک به برطرف کردن چالش‌های موجود در این صنعت و ایجاد مطلوبیت‌های سبک‌سازی، کاهش اتلاف انرژی، کاهش اثرات منفی زیست محیطی، تولید انرژی و افزایش ایمنی است.
مسابقه در ۲ بخش برگزار خواهد شد. بخش نخست مسابقه با محوریت معماری و با در نظر گرفتن ۳ شاخص سازه، هوشمند سازی، انرژی و تاسیسات بین اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار می شود که مرحله طراحی آثار از یکم اسفندماه ماه آغاز شده و تا آخر خرداد ۱۴۰۳ پایان می یابد. و طی آن طرح برتر توسط هیئت داوران برگزیده و در سایت مسابقه اطلاع رسانی می شود. بخش دوم مربوط به مسابقه ای است که میان متخصصان سه رشته سازه، هوشمند سازی، انرژی و تاسیسات ساختمان به طور مستقل برگزار می شود تا مناسبترین طرح برای طرح برگزیده بخش اول به دست آید.
از میان طرح‌های رسیده به دبیرخانه مسابقه حداکثر سه طرح در بخش اول مسابقه و سه طرح در بخش دوم مسابقه برگزیده و رتبه‌بندی خواهد شد و جوایزی به آنها تعلق خواهد گرفت. جایزه برگزیدگان بخش اول مجموعا مبلغ ۴ میلیارد ریال است و به آثار برتر در بخش دوم نیز مجموعا مبلغ ۶ میلیارد ریال جایزه نقدی اهداء خواهد شد.

فلسفه شکل‌گیری مسابقه ساختمان آینده

دنیا در مسیر دستیابی به خانه ایده‌آل

طراحی مسابقه و فراخوان به منظور ایجاد رقابتی سالم در جهت دستیابی به اهداف علمی و صنعتی، سال‌هاست که در کشور‌های مختلف و ایران در حال انجام است. این مدل برنامه‌ها نه تنها حس رقابتی که موجب بروز ایده‌ها و استعدادهای ناب می‌شود را تقویت می‌کند، بلکه درکنارکارگروهی میان شرکت‌کنندگان، خروجی‌های تاثیرگذار و کاربردی به جامعه ارائه می‌دهد. به برخی از این برنامه‌ها در ذیل اشاره می شود.
جایزه بزرگ معماری (Architecture Masterprize (AMP))
جایزه ساختمان سبز (Green Building Award (GBA))
جایزه خانه هوشمند جهانی (WORLD SMART HOME AWARD (WSHA))

تمام برنامه‌ها تمرکز خود را بر روی یک موضوع مشخص قرار می­دهند و ادامه پیگیری‌ها جهت پیاده‌سازی در مقیاس بزرگتر صورت نمی‌گیرد که می‌توان از آن به عنوان خلاء این نوع طرح‌ها یاد کرد. در همین راستا، مسابقه "ساختمان آینده " سعی دارد تا با در نظرگرفتن خلاء‌های سایر برنامه‌ها، نه تنها بخش وسیع‌تری از فناوری‌ها را پوشش دهد بلکه در صورت فراهم بودن شرایط در مسیر اجرایی کردن ایده برتر نیز قدم‌های کاربردی بردارد. بدین سبب، ساختمان آینده یک طرح جدید و نوآورانه جهت ایجاد تحول بزرگ و با سرعت بر حوزه ساخت و ساز کشور خواهد بود.
محصول نهایی فرایند مسابقه، مدرسه ای خواهد بود که طرح های معماری، سازه، انرژی و هوشمندسازی آن نتیجه رقابت صدها گروه تخصصی و قضاوت چندین متخصص خبره برای برگزیدن بهترین طرح است.